Cycling-Sport Milan Jurčo

Obchod v Liptovskom Hrádku 30 rokov zameraný na cyklistiku.

 

Pretože svet je krajší z bicykla

Každé leto je pre nás výnimočné vďaka množstvu turistov z rôznych kútov sveta, ktorí sa v Liptovskom Hrádku prišli opýtať na cestu, opraviť svoj bicykel alebo pozdraviť po opätovnom príchode na Slovensko.

S príchodom jari naše dvere otvárame opäť dokorán.

Logo obchodu (vľavo), okrem mena zakladateľa, tvorí scenéria slnka vychádzajúceho spoza Kriváňa, ktoré osvetľuje kostoly v Dovalove - bydlisku rodiny Jurčovej.

Členovia Športového klubu Tatranské orly Matej Jurčo a Milan Jurčo ml. na Popradskom Plese.
Členovia Športového klubu Tatranské orly Matej Jurčo a Milan Jurčo ml. na Popradskom Plese.

53 x 11 od roku 1992

Rodinná maloobchodná firma bola začiatkom roku 1992 založená Milanom Jurčom, bývalým úspešným československým cyklistom, dvojnásobným účastníkom Tour de France a medailistom z majstrovstiev sveta v časovke družstiev. 

Cieľ bol jasný - predaj kvalitného cyklistického a športového tovaru vrátane odborného servisu bicyklov nevynechajúc snahu o spoločenský prínos v oblasti športu a telesnej kultúry obyvateľov či návštevníkov Liptova.

V začiatkoch bola naša firma zameraná na veľkoobchodnú montáž bicyklov zo súčiastok dovezených z Talianska. Nasledovala atestácia bicyklov v štátnej skúšobni v Piešťanoch. Ako prví v republike sme mali touto inštitúciou schválený vlastný bicykel zhotovený z kvalitných talianskych komponentov, ktorý sme pod vlastnou značkou aj predávali.

Do obchodných priestorov historickej budovy na Hradnej ulici v Liptovskom Hrádku sme sa presťahovali v roku 1993. Časom pribudla aj prevádzka v Liptovskom Mikuláši na ulici 1.mája. Z prevádzkových dôvodov sme sa po niekoľkých rokoch rozhodli predaj na tejto adrese ukončiť. V súčasnosti nás zákazníci nachádzajú "offline" na spomínanej Hradnej ulici 343 v Liptovskom Hrádku alebo od roku 2012 v elektronickom obchode www.jurcosport.sk.

Popri maloobchodnej činnosti sme v deväťdesiatych rokoch organizovali alebo podporovali športové podujatia či už celoslovenského (Liptovský Pohár, Vesel Cup, Majstrovstvá Slovenska) alebo svetového významu (Majstrovstvá sveta v zimnom triatlone na Štrbskom Plese). Zároveň sme tak vytvárali priaznivé podmienky pre mladých športovcov v Športovom klube Tatranské orly, ktorý vznikol popri obchodnej činnosti so zámerom vytvorenia podmienok a výchovy mladých športovcov vo významných odvetviach súťažnej cyklistiky, hlavne cestnej a horskej cyklistiky. Najvýznamnejšie klubové úspechy zaznamenal Matej Jurčo, syn Milana Jurča, ale aj ďalší pretekári účasťou a úspechmi na svetovej úrovni.

Aj po vyše 20 rokoch obchodnej činnosti, ktorými sa môže popýšiť 2.01 % slovenských podnikov*, sme si zachovali počiatočný cieľ poskytovať služby pre jednotlivcov či celé rodiny a zúročovať tak naše skúsenosti nielen z vrcholovej súťažnej cyklistiky, ale aj z medziľudských vzťahov. So zákazníkmi uprednostňujeme osobný kontakt, pretože potreby každého, či už rekreačného alebo súťažného športovca, sú individuálne. •

*Na Slovensku pôsobí len 12 860 podnikov viac ako 20 rokov podľa Kros a. s.

Milan a Zdenka Jurčovci vedú cyklistický obchod spoločne od roku 1992.
Milan a Zdenka Jurčovci vedú cyklistický obchod spoločne od roku 1992.

HISTÓRIA PREDAJNE

Hradná ulica v Liptovskom Hrádku bola prvou ulicou v meste, zvanou Starý trh. Pôvodne viedla od hradu postaveného v 13. storočí ku Váhu, až kým nebola prerušená traťou železnice.

Budovu na Hradnej ulici, v ktorej v súčasnosti sídli naša prevádzka, pravdepodobne už v roku 1894 postavil Július Brüll, podnikateľ i starosta Liptovského Hrádku. Budova je postavená v eklektickom architektonickom štýle. V tomto štýle projektoval a staval v Budapešti aj dovalovský rodák Ján Nepomuk Bobula (1844-1903).

Po vzniku Československej republiky v roku 1923 vilu kúpil Československý lesný erár, ktorý bol nástupníckou inšitúcou likavsko-hrádockého panstva. Vila slúžila ako byt lesných úradníkov - riaditeľov. Po februárovom znárodnení (1948-1953) v budove bývali Dávidovci. Syn Eugen Dávid sa s nami podelil so spomienkami z mladosti:

V rokoch 1950-1952 k nám chodieval herec Jan Werich, ktorý s otcom aj s nami, štyrmi súrodencami, chytal ryby na Čiernom Váhu. Vyliezli sme tam na úzkokoľajke z Hrádku do Svarína až do Liptovskej Tepličky. Všetci sme boli členmi skautingu.

Po roku 1962 bola budova predaná do súkromných rúk. Od roku 1968 budova patrila spotrebnému družstvu Jednota, obchodu s potravinami. V roku 1993 sme v tejto vzácnej budove otvorili náš cyklistický obchod.